SSS

Sıkça Sorulan Sorular

- Sizinle nasıl irtibata geçebilirim?

Granan Trade destek ekibi sizin için burada.

Bizimle e-posta aracılığıyla [email protected], veya +90 392 444 0 628 numaralı telefonla iletişim kurabilirsiniz.

- Platformda eksi bakiyeye düşülür mü?

CFD platformda yatırımcılara çok cazip yatırım imkanlarının sunulması yatırımcılar da riskli olduğu fikrini oluşturduğu için kişilerin kafalarında platformu kullanmaları konusunda soru işaretleri oluşur. CFD diğer piyasalara göre daha az risk içerir. CFD de işlem hacmi yüksek (kaldıraç kullanılarak), risk etkenlerinin ise sınırlıdır ( Stop Loss ile).Stop Loss ile eksi bakiyeye düşülme gibi bir risk ortadan kaldırılmıştır, yanlış yatırım kararı verilmesi ihtimalinde oluşan en fazla risk işlemi gerçekleştirmek için yatırılan teminat bedelinin sıfırlanmasıdır.

Devamı

Alış ve Satış İşlemi Ne Demektir?

Alış İşlemi Nedir?

Yatırımcı bir yatırım enstrümanının değer kazanacağını düşünüyorsa değer kazanacak olan enstrüman için alış kararı (Long Position)verir. Böylece düşük fiyattan alınan enstrümanın değeri yükseldiğinde kazanç elde eder.

Satış İşlemi Nedir?

Yatırımcı bir yatırım enstrümanının değer kaybedeceğini düşünüyorsa değer kaybedecek olan enstrüman için satış kararı (Short Position) verir. Böylece düşük fiyattan alınan enstrümanın değeri düştüğünde kazanç elde eder.

Şikayetimi nasıl iletebilirim?

Websitesinin işleyişi hakkında herhangi bir şikayetinizin olması durumunda, uygun formu doldurup göndermeniz gerekir. Müşteri Şikayet Formu’nu burada bulabilir, doldurabilirsiniz veya [email protected] adresine gönderebilir veya bizimle +90 392 444 0 628 numaralıtelefondan iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?

Bigilerinizi Hesabım sayfasından güncelleyebilir veya bizimle e-posta aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Şifremi unuttuysam ne yapmam gerekir?

Lütfen “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklayın. Yeni bir şifre oluşturulup e-posta adresinize gönderilecektir.

Yazılım kurmam gerekir mi?

Hayır, granantrade web tabanlı bir platformdur, yani internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan hesabınıza giriş yapabilir ve alım satım yapabilirsiniz.

Bu sitede gösterilen saat nedir?

Saat GMT+0 olarak ayarlanmış ve piyasa saatiyle senkronize edilmiştir.

Her bir varlığın kesin alım satım saatlerine nereden bakabilirim?

Tüm kullanılabilir varlıklarımızın, onların açıklamalarının, vade zamanlarının, semnol ve alım satım saatlerinin detaylı bir listesi, linki anasayfanın altında bulunabilecek olan Varlık Endeksi sayfasında mevcuttur

Alım satım platformundaki oranların renkleri

Yeşil bir fiyatın yükselmekte, kırmızı ise düşmekte olduğunu gösterir.

KAR AL EMRİ NEDİR?

Kar Al otomatik bir komuttur.Örneğin belirli bir pozisyonu otomatik olarak kapatmayı seçersiniz. Para birimi pozisyonunuz belli bir kâr seviyesine geldiğinde bu size kar sağlayacak. "Kâr Al" komutları, yatırımınızı izlemeye devam etmeden tekrar değer düşmeden önce yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

"Kâr Al" ve "Kaybı Durdur" komutları, yatırımınızı profesyonel bir şekilde yönetmenizi sağlayan son derece önemli ticaret araçlarıdır. Bu emirleri koyduğunuz yerdeki risk seviyenize bağlıdır, ancak bunları her ticarete uygulamak iyi bir uygulamadır. Pozisyonlarınızı ve yatırımlarınızı yönetmek,başarılı CFD ticaretinin anahtarıdır.

Ticarette GAP nedir?

"GAP",Cuma akşamı kapanış fiyatından ve Pazartesi sabahı açılış fiyatından kaynaklanan fiyatta bir sıçrama olmasıyla ilgilidir. Nedenleri bankaların asılsız haberi ve hafta sonu oluşan önemli gelişmelerdir.

KAYIP DURDURMA EMRİ NEDİR?

Para Birimleri, Emtia, Endeksler veya Hisse Senetleri ile ticaret yaptığınızdan bağımsız olarak, pazar pozlamanızı her zaman önceden ayarlayabilirsiniz. SD /JPY'yi ticaret yaptığınızı varsayalım; bu durumda piyasa size karşı hareket ederse seçeneğinizi kapatacak otomatik bir komutu aktif hale getirebilirsiniz.

Örneğin;USD/EUR'ya yatırım yaptınız ve bir anda 800 pip düşürürseniz, yatırım yapmaktan fazlasını kaybedemezsiniz, çünkü konumunuzu otomatik olarak kapatmak için bir "Durdurma Kaybı" ayarlarsınız. Muhtemelen üstlendiğinizin aksine, "Kaybı Durdur" özelliği, yatırımınızı korumak için mükemmel bir yoldur. Aynı şekilde "Kâr Al" fonksiyonuna da sahipsiniz. Bu otomatik komut, yatırımınız için bir hedef belirlemenizi sağlar.

KALDIRAÇ NEDİR?

CFD yatırımcıları, varlıklar; örneğin döviz kurları, fiyat beklentileri üzerinden alım satım yaparlar. Varlıkların fiyat hareketleri çok düşük olabileceğinden yatırımcılar kâr oranlarını artırmak için kaldıraç kullanmaktadırlar.

Örnek olarak:

Ticaret kontratı yapmaya karar verdiniz ve içinde bu unsurlar var:

Ticaret amaçlı döviz çifti - ör. EUR / USD

Ticaretin yönü – Euro Alımı – Dolar Satışı

Fiyat - 1,3500 diyelim

Sözleşme bedeli - 100.000 EUR

Yatırımcı olarak sözleşmeyi satın alırsanız,sözleşmeyi kapattıktan sonra kâr etmeyi amaçlarsınız. Öngörünüzde haklıysanız (örneğin: oran 1,3600’a yükseldi),o halde kâr edersiniz: Bu sözleşmedeki her bir euro için 0,1 USD doları kâr elde ettiniz. Toplam olarak, kâr 1.000 $ (100.000 x 1 cent) olurdu.

Ancak,bu sözleşmeyi açmak için 100.000 EURO' ya ihtiyacınız var mı?

Hayır.Sözleşmenizi kaldıraç ile güçlendirebilirsiniz:Kaldıraç,yatırımcının sözleşme bedelinin sadece 1:100' ünü risk etme imkanı sunuyor. Buna göre,100.000 $ sözleşme için sadece 1.000 $ 'a ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte TÜM sözleşmenin bedeli 99.000$'e düştüğünde, anlaşma otomatik olarak kapanır, çünkü yatırımcı tarafından için yapılan yatırım yalnızca 1.000 dolardı.

Kaldıraç ile hesabınızdaki bakiyeden daha fazla para kazanma imkanınız var, çünkü sahip olduğunuz fırsatlardan "yararlanabilirsiniz".Bu yaptığınız yatırımın, başarılı olması halinde, karınızı artırmanız anlamına gelir. Öte yandan, bir kayıp olduğunda: kaldıraç ne kadar yüksek olursa, anlaşmanın otomatik olarak kapanmasına tabidir.

CFD (Fark Kontratları Nedir?)

CFD

CFD, varlığın hareketlerini yansıtan ticarete açık bir araçtır.Alınan pozisyonla ilişkili olarak kazanç veya kayıpların gerçekleşmesine dayanan alım satım işlemleridir. Fark Kontratlarının bir çok özelliği bulunmaktadır.

DahaYüksek Kaldıraç: Fark Kontratları geleneksel alım satımlardan daha fazla kaldıraç sağlar. Daha düşük marj gereksinimleri, yatırımcılar için daha az sermaye harcaması ve daha fazla potansiyel getiri anlamına gelir. Bununla birlikte, artan kaldıraç kayıpları da büyütebilir.

KüreselPazar: Tüm dünyadaki önemli pazarlarda ürün sunuyoruz. Bu,yatırımcıların, pazar açıkken herhangi bir varlığı kolayca alıp satabilecekleri anlamına gelir.

KısaVade Kuralları veya Borçlanma Stokları Yok: Bazı pazarlar, kısa devreyi engelleyen veya yatırımcının, kısa dönem yatırım yapmadan önce alımı yapması veya farklı marj gereklilikleri olan kurallara sahiptir. Fark kontratları ile yatırım vadeleri kısaltılabilir ve borçlanma maliyeti yoktur.

Profesyonel Uygulama: Fark kontratları ticareti, geleneksel brokerlar gibi emir türlerini içerir; örneğin “kaybı durdur” veya “kazancı al” Profesyonel Uygulama: Fark kontratları ticareti, geleneksel brokerlar gibi emir türlerini içerir; örneğin “kaybı durdur” veya “kazancı al”

Komisyon Ücreti Yok: Yapacağınız hiçbir Fark Kontratı alım satım işleminden komisyon alınmamaktadır.

Günlük Ticaret Gereklilikleri Yok: Bazı pazarlar ve varlıklar günlük ticareti için minimum miktarda sermaye gerektirir veya günün miktarına ilişkin sınırlar koyar. CFD piyasası bu kısıtlamalara tabi değildir.

Çok Çeşitli Varlık Opsiyonları: Stoklar, endeksler, dövizler, emtialar ve sanal paralar CFD’de mevcuttur.

Avrupa denetleyici düzenlemelerine uyumluluk için Fark Kontratları ve FX sistemlerimizde bazı değişiklikler yapılmıştır:

Fark Kontratları artık aktif para birimini baz almaktadır;bu, bir pozisyon açıldığında hesabın para biriminde değil varlık çifti temel alındığı anlamına geliyor.

Platformda Belirtilen Değerler Üzerinden Yatırım Yapın.

Forex Dengesi,ikili dengeden farklıdır. Yatırımcı, tüm bakiyesi ile pozisyon alamaz (kaldıraç nedeniyle). Bir yatırımcı böyle bir pozisyon satın almayı denediğinde, bir uyarı bildirimi ile bakiye yetersiz mesajı görüntülenmektedir.

CFD işleminin avantajları arasında daha düşük marj gereksinimleri, küresel piyasalara kolay erişim, kısaltma veya günlük ticaret kuralları dahil olmak üzere hiçbir ücret alınmamaktadır. Bununla birlikte, yüksek kaldıraçlı işlemlerde, büyük kayıplar oluşabilmektedir. Fark Kontratları yatırımcılar için mükemmel bir alternatiftir ve son yıllarda popülerliğini arttırmıştır.

Alış Fiyatı Nedir?

Seçilen enstrümanın satın alınabileceği fiyattır.

Arz Nedir?

Mevcut fiyattan enstrümanı satmaya razı olmadurumudur.

Arbitraj Nedir?

Fiyat farklılıklarından yararlanmak adına bir finansal enstrümanı ucuz piyasadan alıp, yüksek fiyatlı piyasada satma işlemidir.

Ask Nedir?

Satış fiyatı

Açık Pozisyon Nedir?

Bu kavram yatırımcının herhangi bir yaptığı işlem için kazanç beklentisi halinde olduğunu ve aynı zamanda risk içerdiğini gösterir. Örneğin; yatırımcı GBP/USD paritesinde alış-satış işlemi yaptıysa bu müşterinin açık pozisyonu oluşmuş demektir.

Volatilite Nedir?

Piyasalarda belirli bir ürünün belirli bir zamaniçerisinde fiyatında yaşanan dalgalanmasıdır.

Trader Nedir?

Tacir,yatırımcı,finansal piyasalarda al-sat yapankişi.

Take Profit(Kar Al) Nedir?

Açık olan birpozisyon için, pozisyonu açmadan önce belirlenen lehte bir fiyata gelmesidurumunda otomatik olarak pozisyonun kapanıp kazancın hesaba geçmesi durumudur.

Stop loss Nedir?

Fiyat belirli bir seviyeye geldiği zamanyatırımcının belirlediği zarar düzeyinde pozisyon otomatik olarak kapatılır.

Piyasa Fiyatı Nedir?

Arz ve talebinkesiştiği noktada oluşan anki işleme konu olan fiyattır.

Boğa Piyasası Nedir?

Fiyatların hızlı birşekilde değer kazandığı, alışların güçlü olduğu piyasalardır.

Çapraz Kur Nedir?

Dolar içermeyen birden fazla ulusal paranın aralarındaki kurların, bir temel para üzerinden hesaplanmasıdır. Genellikle Dolar üzerinden hesaplanır. Yani dövizlerin başka döviz cinslerine dönüşüm oranına çapraz kur denir.

CFTC( Commodity Futures Trading Commission ) Nedir?

ABD Opsiyon ve Vadeli İşlemler piyasasını denetleyen kurumdur. ( Türkiye’nin SPK’sı = ABD’nin – CFTC’si )

Cari Açık Nedir?

Bir ülkenin ihraç ettiği ürünlerden elde edilengelirin, ithal ettiği ürünler için yaptığı ödemelerden az olması durumudur.Ülke için istenmeyen bir durumu ifade eder.

Bütçe Açığı Nedir?

Bir ülkenin harcamalarının, ülke gelirleriniaşması demektir. Ülke ekonomisi için olumsuz bir durumdur.

Broker Nedir?

Yatırım işlemlerinde alıcı ve satıcının bir arayagelmesini sağlayan ve bundan dolayı gelir elde eden kişi ya da kurumlara denir.

Ayı Piyasası Nedir?

Fiyatların hızlı bir şekilde değer kaybettiği,satışların güçlü olduğu piyasalardır.

Uzun Pozisyon

Eğer yükselen fiyatlar beklentisiyle uzun pozisyonu tercih ederek CFD'yi satın alırsınız, daha sonra CFD'yi daha yüksek bir fiyatla satarsınız.

SEC Nedir?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu

Spread Nedir?

Alış ve satış arasındaki fiyat farkı.

Spekülasyon Nedir?

Yatırımcıların piyasadaki enstrümanları takipederek bunun üzerinden para kazanmak amacıyla öngörüde bulunarak pozisyonalmak.

Scalping Nedir?

Küçük kar elde etmek amacıyla çok kısa sürelipozisyon almak.

Satış fiyatı Nedir?

Yatırımcının seçtiğienstrümanı satabileceği fiyattır.

Risk-Getiri Oranı Nedir?

Sermaye’nin nekadarının, her birimlik kazanç için riske atıldığını gösteren oran.

Resesyon Nedir?

GSYİH’nın(Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) iki ya da dahafazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya olumsuz büyüme göstermesidir.

Fibonacci Nedir?

Trend içerisindeki düzeltme (tepki) hareketlerininhangi seviyelere kadar gerçekleşebileceğini, düzeltme bittikten sonra da hanginoktaları test edebileceğine ilişkin bize önemli destek –direnç sinyalleriveren uygulamaya Fibonacci adı verilir.

Fibonacci Retracement Nedir?

Trend içerisindekidüzeltme (tepki) hareketlerinin hangi seviyelere kadar gerçekleşebileceğinigörmemizi sağlar.

Fibonacci Expansion Nedir?

Düzeltmebittikten sonra da hangi noktaları test edebileceğini görmemizi sağlar

Uzun Pozisyon(Long position) Nedir?

Alış pozisyonudur.

Parite Nedir?

İki farklı para birimi arasındaki orandır.

İki farklı para birimi arasındaki orandır.

Bir enstrümanın nakite çevrilme hızıdır.

Kısa Pozisyon(shortposition) Nedir?

Satış pozisyonudur.

IMF Nedir?

Uluslararası Para Fonu

Hareketli Ortalama Nedir?

Fiyatların belirlibir zaman dilimindeki ortalamalarını gösteren indikatördür.

GSMH(Gayrisafi Milli Hasıla) Nedir?

Belirli bir dönem içinde ülkevatandaşlarının üretim faktörlerini kullanarak ürettiği nihai mal vehizmetlerin, belli bir para birimi karşılığındaki değerinin toplamıdır.

FED Nedir?

ABD Merkez Bankası

Enflasyon Nedir?

Toplam talep, toplam arz’ı aşarsa oluşur.Enflasyon ortamında doğal olarak mal ve hizmetlerin fiyat seviyeleri yükselir.

ECB Nedir?

Avrupa Merkez Bankası

Döviz Çiftti Nedir?

Bir yatırım işleminde, eş zamanlı olarak satılanya da alınan iki dövize denir.

Dealer Nedir?

Yatırım işlemlerinde kendi namına hareket edenkişi veya kurumlara verilen addır. İşin riskini üstlenir.

Deflasyon Nedir?

Fiyatların piyasada belli bir zaman aralığındasürekli düşüş göstermesi durumudur.

Destek Seviyesi Nedir?

Fiyatlardaki düşüşün durmasının beklendiği seviyedir.

Devalüasyon Nedir?

Bir ülke para biriminin, diğer ülke dövizlerikarşısında değer kaybettirilmesidir.

Avrupa Merkez Bankası Nedir?

Euro bölgesiAvrupa’nın merkez bankasıdır. Euro’nun değerinin belirlenmesinde ve Euro parapolitikasının belirlenmesinde öncü konumdadır. Bu yüzden; para piyasalarınıtakip eden kişiler Avrupa Merkez Bankası kararlarını yakından takip ederler.

Direnç Seviyesi Nedir?

Fiyatlardaki yükselmenin durmasının beklendiği seviyedir.

Bid Nedir?

Alış fiyatı

BOE Nedir?

İngiltere Merkez Bankası

Beklenen Getiri Nedir?

Bir yatırımcının,yatırımından belli bir süre sonra pozitif yönde elde edeceğini umduğugetiridir.

Baz Puan Nedir?

En küçük fiyatı ifade eder.

Başlangıç Teminatı Nedir?

Yatırım yapabilmekiçin gerekli olan tutardır.

Bant Nedir?

Fiyatın hareket ettiği en düşük ve en yüksekseviyeyi ifade eder.