Considerations

Dikkat Edilecek Hususlar

Sayın Yatırımcımız,

Aşağıdaki maddeleri okumadan işlemlere başlamamanız önemle rica olunur.

1) Marjin seviyeniz %20’nin altına indiğinde, en fazla zararda olan işleminiz otomatik olarak kapanmaktadır. %50 marjin seviyesinde teminat tamamlama çağrısı (Margin Call) alırsınız. Bu durumda MT4 işlem platformunda pembe bir uyarı görülür. Not: Granan Trade işlem yapmanız için alternatifli marjin seviyeleri sunmuştur. İmzaladığınız sözleşmede belirlenen marjin seviyeniz %20’dir. Ancak bu oranı dilediğiniz zaman %50 seviyesine yükseltebilirsiniz. Marjin seviyenizi %50 olarak değiştirmek istiyorsanız müşteri temsilcinizle irtibata geçiniz.

Örnek: EURUSD paritesi 1.3050 iken;

%20 Marjin seviyesine örnek: 1 lotluk EURUSD paritesi için teminat olarak ayrılan tutar; 13050 USD iken, anlık varlığınızın 2610 USD seviyesine gelmesidir. İşlemleriniz %20 teminat seviyesinin altında da kapanabilir.

%50 Marjin seviyesine örnek: 1 lotluk EURUSD paritesi için teminat olarak ayrılan tutar; 13050 USD iken, anlık varlığınızın 6525 USD seviyesine gelmesidir. İşlemleriniz %50 teminat seviyesinin altında da kapanabilir.

Önemli Not 1: Ani fiyat hareketlerinin olduğu zamanlarda (GAP) işlemleriniz %20 (veya %50) marjin seviyesinin altında kapanabilir. Hedge'li (karşılıklı) pozisyon taşınması durumunda, marjin seviyeniz sıfır değil ise yani nette pozisyonunuz varsa spread açılmalarına bağlı olarak pozisyonlarınız stop out olabilir. Lütfen detaylı bilgi için müşteri temsilcinize danışınız. Önemli Not 2: Kurumumuzun marjin call çağrısı alan müşterilerimizi aramak, sms veya mail göndermek suretiyle herhangi bir uyarıda bulunma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

2) Açık satış pozisyonlarınızın karı ve zararı aktif alış fiyatından, açık alış pozisyonlarınızın karı ve zararı aktif satış fiyatından hesaplanır. Eğer açık satış pozisyonunuz varsa, kar al(T/P) ve zarar durdur(S/L) seviyesi alış fiyatından, açık alış pozisyonunuz varsa kar al(T/P) ve zarar durdur(S/L) seviyesi satış fiyatından gerçekleşir.

Not: Piyasa gözleminde görülen en düşük ve en yüksek fiyat seviyeleri, ilgili ürünün o gün içerisinde gördüğü en düşük ve en yüksek satış fiyatını ifade eder. Ayrıca veri penceresinde görülen en düşük ve en yüksek fiyat seviyeleri, o zaman dilimi içerisinde görülen en düşük ve en yüksek satış fiyatını ifade eder. Alış fiyatını hesaplamak için, satış fiyatına ilgili ürünün o anki spreadini eklemek gerekmektedir.

3) Gece 23:59’dan bir sonraki güne taşınan işlemleriniz için Swap (gecelik taşıma bedeli) uygulanabilir. Swap uygulamaları ürün bazında değişkenlik göstermektedir. Uzun (alış) ve Kısa (satış) pozisyonlardaki Swap değerlerimiz 1 lot için ilgili paritedeki karşıt birim (yani paritenin sağ tarafındaki para birimi) cinsindendir. Örnek vermek gerekirse Swap EURUSD için Dolar, EURTRY için Türk Lirası cinsinden hesaplanıp hesabınızdan düşülür veya hesabınıza eklenir. Çarşamba gecesi 23:59’dan Perşembe’ye geçilirken Swaplar 3 günlük uygulanır. Bunun sebebi; piyasaların ve likidite sağlayıcıların hafta sonu kapalı olması ve paritelerdeki açık pozisyonların 2 gün valörlü olma özelliğidir. USDTRY, USDCAD ve GAUTRY pozisyonları ise 1 gün valörlü olduğu için Perşembe’den Cuma’ya geçilirken 3 günlük taşıma bedeli uygulanır. Diğer günler için bir günlük swap uygulanırken, piyasaların kapalı olduğu tatil günlerinde açık olan pozisyonlara swap uygulaması devam edecektir.

Not1: Swap oranları değişkendir, detaylı bilgi için müşteri temsilcinizle irtibata geçiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız. Not2: ABD Kış saati uygulaması nedeniyle ürünlere swap işleyişi gece 01:00 da gerçekleşecektir. Swap işleyişi ABD'nin tekrar Yaz saati uygulamasına geçmesi ile eski halini alacaktır.

4) CFD ürün fiyatları yurtdışı organize vadeli piyasalarda oluştuğu için, bu ürünlerin işlem saatleri, pozisyon büyüklüğü ve teminat tutarları ürün bazında farklılık göstermektedir. CFD ürünlerinde yaptığınız her işlem için komisyon ödenir. CFD ürünlerinde Swap bulunmamaktadır. CFD ürünlerinin dayanak varlığı vadeli ürünler olması nedeniyle, bu ürünlerde alınan pozisyonlar vade bitimine kadar müşteri tarafından kapatılmalıdır. Kapatılmayan pozisyonlar vade sonunda Granan Trade tarafından kapatılacaktır. Vade sonu gelen CFD ürünler vade bitiminden bir gün önce, saat 17:00’dan itibaren yeni işlem açılmasına kapatılacaktır. Ayrıca bu ürünlerde vade bitiminden bir gün önce 17:00’dan itibaren vade bitimine kadar ki süre içerisinde bekleyen emirleriniz (Buy Limit, Sell Limit, Buy Stop, Sell Stop) fiyat görülse dahi gerçekleşmeyecektir. Bu ürünlerde sadece var olan açık pozisyonlar kapatılabilecektir.

CFD Continuous olarak adlandırdığımız, sonunda Fut uzantısı olan CFD ürünler, vade sonu geldiğinde kapanmayıp yeni vadeye otomatik taşınmaktadır. Bu taşıma işlemi nedeni ile iki vade arası fiyat farklından dolayı oluşan kar/zarar ve işlem komisyonu pozisyonun Swap hanesine + veya – olarak yansıyacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

CFD endeks ürünlerinde (CAC 40 ve FTSE 100) hedge pozisyonda dahi olsanız ilgili üründeki kar veya zararınız, ilgili para biriminin Dolar'a karşı değerindeki artış ve azalışlara bağlı olarak artıp azalabilir.

CFD ürünler, işlem gördüğü borsadaki açılış saatinden 1 dakika sonra işlemlere açılmaktadır. Aynı şekilde kapanış saatleri de, işlem gördüğü borsadaki kapanış saatinden 1 dakika önce gerçekleşmektedir. COMEX’de işlem görmekte olup kapanışı Cuma gecesi 00:15’e denk gelen ürünler, 23:59’da işlemlere kapanmaktadır.

5) Yatırımcılarımızın dikkat etmesi gereken bir başka husus, spot ürünlerin işlem saatlerinde görülen farklılıklardır;

• Spot döviz çiftleri (Pariteler) her Cuma 23:59:59 ‘da işleme kapanır, Pazartesi 00:00:00’da işleme açılır. Granan Trade.’de 23:58’de işleme kapanır, Pazartesi gece 00:00’da işleme açılır.

• Spot Ons Altın – Gümüş ve Gram Altın ürünleri piyasada her gece 00:00’de işleme kapanır, 01:00’da işleme açılır. Granan Trade `de bu ürünler her gece 23:58’de işleme kapanır 01:02’de işleme açılır. Cuma günleri ise 23:58’de işleme kapanır.

Not3: ABD’de kış saati uygulamasına geçilmesi nedeni ile ürünlerin işlem saatleri, ABD’de tekrar yaz saati uygulamasına geçilinceye kadar 1 saat ileride olacaktır.

6) İşlem saatleri içerisinde sert fiyat hareketleri görülebilir. Ayrıca, Pazar gecesi piyasa açılışı, Cuma kapanışının üzerinde veya altında gerçekleşebilir ve GAP (Fiyat Boşluğu) olarak bilinen bu durumda belirli fiyat aralığında yeni fiyat oluşmayabilir. Bu gibi durumlarda, aktif zararınız stop out seviyeniz tetiklendikten sonra piyasa derinliğine göre, o anda oluşabilecek fiyatlara göre hesaplanacağı için, pozisyonlarınız %30 seviyesinin (Sözleşmede belirtmiş olduğunuz stop-out seviyesidir) daha altında bir seviyeden kapanabilir. Bu durum piyasanın kendi işleyişinden kaynaklanmaktadır.

7) Stop Emir`ler (Buy Stop, Sell Stop, Stop-loss, Stop-out), emrin girildiği fiyat piyasada görüldüğü anda aktifleşir, Market Emre dönüşür ve Market Emir olarak piyasaya iletilir. Market Emir, piyasaya iletildiği anda, piyasadaki elverişli en iyi fiyattan, spread, oynaklık ve derinlik koşullarına bağlı olarak, gerçekleşir. Dolayısıyla, Stop Emir`lerde fiyat garantisi yoktur ve piyasa koşullarına bağlı olarak emrin yazıldığı fiyattan daha kötü bir fiyattan gerçekleşebilirler. Bu hususu dikkate almanızı ve Granan Trade.`de garantili Stop Emir uygulaması olmadığını bilmenizi isteriz.

8) Cuma günleri ve diğer tatil günlerinde piyasa kapanışından önce Marjin Call'da olan müşterilerimizin, gerek görüldüğü takdirde açık pozisyonları en çok zararda olan pozisyondan başlayarak %100 marjin seviyesine getirilene kadar kapatılabilir.

9) Türkiye’de bankaların kapanması ile birlikte likiditenin azaldığı hafta içi saat 18:00 den sonra ve tatil günlerinde bankaların spreadlerini arttırmalarından dolayı yatırdığınız teminatlardan sonra telefonla bizi arayarak ya da müşteri panelinden para yatırma bildiriminde bulunulması gerekmektedir. Kur farkını onayladığınıza yönelik bu bildirimden sonra gönderdiğiniz teminatınız forex hesabınıza girilecektir. Akşam saatlerinde bildirimde bulunulmayan teminatlarınız hesabınıza girilmeyebilir.

10) Meta Trader 4 platformunda nadir olsa da bazı hatalar alabilirsiniz. Bu hatalardan ilki 'off quotes' hatası, likiditenin azaldığı piyasa açılış - kapanış saatlerinde, tatil günlerinde ve sert fiyat hareketlerinin yaşandığı veri anlarında bankaların kotasyonlarını çekmeleri ile kotasyon bulamadığınız anlarda yaşanır. Bu gibi durumlarda 5/24 hizmet veren işlem masamızı arayarak yardım alabilirsiniz. İşlemleriniz yurt dışı piyasalarda o anda oluşan fiyatlar üzerinden işlem masamız tarafından gerçekleştirilebilir. İkincisi ise 'Takip Eden Zarar Durdurucu' özelliğinin çalışmaması; bu özellik MetaTrader Platformu kapalıysa veya internet bağlantınız yoksa çalışmaz. Ayrıca, pozisyonunuzun takip eden zarar miktarında kapanması için, en az 'Takip Eden Zarar Miktarı (pips)' kadar kara geçmiş olması gerekir.